دستگاه ژئورادار

دستگاه ژئورادار تجهیزات  رادار نفوذی زمین شامل آنتنهای ۱ گیگاهرتز تا ۵۰ مگاهرتز شرکت سوئدی MALA می­باشد. عمق نفوذ GPR بطور معمول کم ولی دقت و وضوح تصاویر بدست آمده از این روش بالاست. روش GPR یک روش غیر مخرب برای شناسایی اهداف زیر سطحی کم عمق است که سرعت برداشت و تفسیر داده های آن بالاست.

کاربرد های ژئورادار (GPR):

  • تعیین موقعیت تأسیسات زیر زمینی برای هدف ها و عمق های مختلف و تهیه تصاویر سه بعدی خطوط آب ، فاضلاب و …
  • تعیین ضخامت بتن، بررسی شکستگی های بتن، وضعیت قرار گیری آرماتور ها در بتن. (با آنتن های با فرکانس بالا)
  • تعیین موقعیت حفرات تا عمق ۱۵ متر از سطح زمین
  • تعیین مشخصات بالاست، در خطوط ریلی
  • تصویر برداری عمقی و تعیین وضعیت لایه های زیر سازی و رو سازی آسفالت، موقعیت فضا های خالی و سنجش تراکم آسفالت.
شرکت کیمیا خاک پویان

ژئورادار یکی از جدیدترین روش های ژئوفیزیکی که کاربردبسیار وسیعی از موارد کاوشهای زیرسطحی دارد، روش ژئورادار می باشد که به اصطلاح رایج بین المللی GPR یا Ground Penetrating Radar گفته می شود.

اصول و مبانی تئوری روش ژئوردار شباهت‌های بسیاری با لرزه‌نگاری انعکاسی دارد. موج به‌کار گرفته شده در روش لرزه‌نگاری مکانیکی و از نوع امواج صوتی است ولی در GPR از امواج الکترومغناطیس فرکانس بالا استفاده می‌شود. گستره وسیع کاربردهای این روش به‌علاوه قدرت تفکیک بالای آن، سرعت در برداشت داده‌ها و همچنین غیر مخرب بودن آن را می‌توان از دلایل توسعه آن در این سال‌ها نام برد.

دستگاه ژئورادار

در روش ژئورادار امواج الکترومغناطیس توسط یک آنتن فرستنده به داخل زمین ارسال شده و پس ازانعکاس از ناهمگنی های زیرسطحی توسط آنتن گیرنده دریافت و ثبت می گردد.اساس روش GPR یا همان ژئورادار بر پایه پاسخ محیط انتشار موج یا میدان الکترومغناطیسی تولید شده توسط آنتن فرستنده، به خصوصیات الکترومغناطیسی محیط که شامل گذردهی الکتریکی رسانندگی الکتریکی و تراوایی مغناطیسی می‌باشد، استوار است.

دستگاه GPR ژئورادار

دستگاه GPR (ژئورادار)دارای یک مولد سیگنال، یک فرستنده و یک گیرنده می‌باشد. امواج الکترومغناطیسی توسط فرستنده به داخل زمین فرستاده می‌شوند. بخشی از انرژی امواج در برخورد با فصل مشترک‌های زیرسطحی منعکس و یا پخش و بخشی از انرژی در لایه‌ها و یا اشیاء مدفون نفوذ می‌کند.مؤلفه الکتریکی امواج الکترومغناطیس به عنوان یک تابع پیمایش زمانی توسط گیرنده ثبت می‌شود. گیرنده ممکن است توانایی ذخیره و رقمی کردن داده‌ها، را داشته باشد. بعضی سیستم‌های پیشرفته به همراه یک رایانه بوده که پردازش داده‌ها به هنگام برداشت و بعد از آن را ممکن می‌سازند.

ژئورادار

در روش ژئورادار امواج الکترومغناطیس توسط یک آنتن فرستنده به داخل زمین ارسال شده و پس ازانعکاس از ناهمگنی های زیرسطحی توسط آنتن گیرنده دریافت و ثبت می گردد

ژئورادار / رادار نافذ زمین (GPR)

ژئورادار برای مکان یابی از امواج الکترومغناطیس استفاده می کند ، حتی در شرایطی که سایر فرایندها به حد خود برسند ، به عنوان مثال در منطقه آهنگ. یک مزیت دیگر این است که ژئورادار همچنین می تواند مواد دخالت غیر فلزی را تشخیص دهد و از این رو برای تشخیص کابل و لوله مناسب است.

اصل اندازه گیری ها ژئورادار

ژئورادار یک روش ژئوفیزیکی فعال است که عملکرد آن را می توان با یک صداپیشه اکو مقایسه کرد. بنابراین ، یک موج الکترومغناطیسی از یک آنتن فرستنده به داخل زمین تابیده می شود ، که در زمین پخش می شود. اگر این موج به بدن مزاحم یا تغییر دیگری در زمین برخورد کند ، بازتاب می یابد. این امواج منعکس شده توسط یک آنتن گیرنده ثبت می شوند.

با استفاده از آنتن های محافظ ، انتشار امواج می تواند از یک جهت متمرکز شود. در نتیجه ، اندازه گیری های ژئورادار نیز می توانند به طور مستقیم در کنار سایر بدنهای مزاحم ، به عنوان مثال انجام شوند.

ژئورادار

عمق نفوذ ژئورادار بستگی به شرایط زمین شناسی در سایت و فرکانس های اندازه گیری انتخاب شده دارد. در مورد دامنه های فرکانس لازم برای تشخیص اجسام دخالت ، تشخیص تا عمق ۲.۰ متر در خاک های مرطوب امکان پذیر است ، اما این عمق تشخیص نیز برای خاک های ماسه ای خشک تا ۵.۰ متر قابل افزایش است.

تکنیک کاربردی

ما از ژئورادار در محدوده فرکانس ۱۰۰ – ۱۰۰۰ MHz استفاده می کنیم. آنتن هایی که استفاده می کنیم سیستم های اندازه گیری تک و دو فرکانس هستند. با استفاده از این آنتن ها می توان اندازه گیری های زیر را به شما ارائه داد:

  • بررسی سطح
  • تشخیص گمانه
  • توموگرافی گمانه